Serdecznie zapraszamy rodziców na dwa najbliższe seminaria w ramach „Pracownia
Rodziny”, tym razem pochylimy się nad granicami i rodzicielską złością. Natomiast
osobom, które lubią pracę doświadczeniową i rozwojową, proponujemy warsztat pt. „Rodzic z
poczuciem własnej wartości”.
6 lipca (sobota) godz. 10.00 – 12.00
Seminarium „Złość rodzica”
Złość to życiodajna emocja, która chroni nasze granice i dba o nasze bezpieczeństwo. Kiedy uruchamia się w sytuacjach nie wymagających walki i ucieczki może nadwyrężać relacje, może prowadzić do poczucia winy i wstydu. Warto zauważać sygnały mówiące o nadchodzącej złości i czytać te sygnały niczym „kontrolki na tablicy rozdzielczej w samochodzie”. By czerpać z niej, jako informacji, ale nie iść za nią automatycznie jak za instrukcją.
Jako rodzice możemy często złościć się na dzieci. Szczególnie, gdy potrzeb do zaspokojenia jest zbyt dużo, a zasobów rodzica zbyt mało. Umiejętność złoszczenia się bez naruszania integralności drugiej osoby (krytykowania, obwiniania, agresji, straszenia), to duże wyzwanie w sytuacjach, kiedy jesteśmy przytłoczeni wieloma rodzicielskimi i zawodowymi obowiązkami. Tym bardziej, że w złości towarzyszy nam silna ekspresja emocji, widoczna w naszym zachowaniu. Zdarza się i tak, że jest ona tłumiona i trudno nam wyrażać złość w konstruktywny sposób. Podczas seminarium będziemy rozmawiali o tym co komunikuje nasza złość, jak z ciekawością przyglądać się własnej złości. Jak komunikować ją w sposób nienaruszający godności dziecka, biorąc odpowiedzialność za własne emocje i zachowanie. Porozmawiamy również o dbaniu o swój codzienny dobrostan, dzięki któremu lepiej radzimy sobie z codziennymi wyzwaniami i trudnościami.
Podczas seminarium omówimy następujące zagadnienia:
- Czy złość jest nośnikiem niezaspokojonych potrzeb?
- Jaka jest natura złości?
- Jak rozpoznawać myśli zapalniki?
- Jak radzić z własną złością by nie krzywdzić dziecka?
- Jak brać odpowiedzialność za swoją złość?
- Jak konstruktywnie wyrażać swoją złość?
- Jak rozpoznawać sygnały napięcia, stresu, zmęczenia i zadbać o swój dobrostan?
11 lipca (czwartek) godz. 18.00 – 20.00
Seminarium „Granice dorosłych i dzieci”
Seminaria poprowadzi: Paulina Rymkiewicz-Kalinowska- psychoterapeutka Gestalt, trenerka umiejętności psychospołecznych oraz mediatorka w nurcie porozumienia bez przemocy, mama dwójki dzieci.
13 lipca (sobota) godz. 9.00 – 14.00
Warsztat „ Jak być przewodnikiem dla swoich dzieci? O szukaniu swojej rodzicielskiej drogi”– 5h
Współcześnie żyjemy w gąszczu różnych podejść, metod, narzędzi i pomysłów na budowanie relacji z dzieckiem. Wielu rodziców czuje zagubienie, przytłoczenie i coraz trudniej odnaleźć im własną rodzicielską drogę wśród wielu głosów ekspertów. Każdy z nas jest jednak wyjątkowy i ma swoją niepowtarzalną relację z dzieckiem. Spotkanie będzie więc przestrzenią do zatrzymania się na swojej rodzicielskiej ścieżce, wsłuchania się w swoje potrzeby, wartości i rodzicielską intuicję. Zastanowimy się jakiego rodzaju przewodnictwa potrzebują dzieci i jak budować kontakt oparty na współpracy i szacunku. Wyjaśnimy co kryje się pod pojęciami: równa godność, integralność, odpowiedzialność rodzicielska i język osobisty.
Omawiane zagadnienia:
- Dlaczego dzieci potrzebują przewodnictwa?
- Jak być naturalnym liderem dla swoich dzieci bez naruszania ich integralności?
- Jak odnaleźć swój indywidualny styl rodzicielski?
- Jak uwzględniać się i uczyć się od siebie w rodzinie?
- Jak wspierać się samemu i szukać wsparcia wśród innych rodziców?
„Rodzina rozwija się najlepiej, kiedy jej członkowie nie pouczają się, tylko uczą się od siebie nawzajem” Jesper Juul – Życie w Rodzinie
Spotkanie poprowadzi Anna Olczyk Grabowska – - trenerka umiejętności psychospołecznych, certyfikowana trenerka FamilyLab Polska, arteterapeutka, mama dwójki dzieci. Prowadzi warsztaty umiejętności wychowawczych, grupy wsparcia dla kobiet i konsultacje indywidualne dla rodziców.
18 lipca (czwartek) godz. 10.00 – 12.00
Jak budować więź z dzieckiem – spotkanie dla mam małych dzieci do 1 roku życia (mama + dziecko do 1 roku życia )
Spotkanie poprowadzi Anna Olczyk Grabowska.
19 lipca (piątek) godz. 17.00 – 20.00
20 lipca (sobota) godz. 9.00 – 14.00
Warsztat „Rodzic z poczuciem własnej wartości” - 8h
Spotkanie kierowane jest do rodziców i ma na celu przybliżyć zagadnienia związane z poczuciem własnej wartości, które ma wpływ na nasz dobrostan, zdrowie psychiczne, relacje z innymi ludźmi, codzienne funkcjonowanie, czucie się dobrze ze sobą i w swoim rodzicielstwie. To przestrzeń by przyjrzeć się bliżej i głębiej swoim myślom, emocjom oraz odczuciom z ciała. Jako rodzice szczególnie potrzebujemy dbać o swój dobrostan i odnawianie zasobów, by łatwiej radzić sobie z życiowymi wyzwaniami rodzicielstwa. Zapraszamy szczególnie rodziców, którzy mają krytyczny stosunek do siebie, często towarzyszy im poczucie winy w rodzicielstwie, porównują się z innymi rodzicami, doświadczają dużego napięcia i trudno im znaleźć czas by zadbać o swój dobrostan. Do udziału zachęcamy również osoby, które chciałyby popracować nad akceptacją i łagodnością wobec siebie.
Podczas warsztatu poruszymy następujące zagadnienia:
- Czym jest poczucie własnej wartości? Jak rozpoznawać swoją wartość?
- Niskie poczucie własnej wartości oraz myśli i przekonania na własny temat. Z czego wynika zaniżone poczucie własnej wartości?
- Filary poczucia własnej wartości.
- Jak wspierać siebie holistycznie (całościowo), zadbać o swoją równowagę psychofizyczną i zdrowie.
*Zapisując się, deklarujesz udział w II częściach.
Warsztat poprowadzi Anna Olczyk-Grabowska.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Obowiązują zapisy
Zapisz się
Spotkania są nieodpłatne dzięki finansowaniu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawa