warsztaty

Nastolatek w rodzinie - kiedy kończy się wychowanie

Kobieta z poczuciem własnej wartości

Moc relacji między rodzicami. Być mężem i ojcem. Być matką i żoną
Podczas wykładu i warsztatu rozmawiać będziemy o relacjach między rodzicami i o znaczeniu, jakiemogą mieć dla funkcjonowania całej rodziny. Jesper Juul powiedział kiedyś, że pierwszym dzieckiemwszystkich rodziców jest ich relacja. Na naszych spotkaniach będziemy więc chcieli przyjrzeć się zuważnością tym relacjom i zatroszczyć się o nie tak, jak troszczymy się o wszystkie dzieci. Wykład iwarsztat bazować będą na aktualnej wiedzy psychologicznej, ale też doświadczeniu prowadzących,którzy wspierają rodziców w ich codzienności, ale też w kryzysach i wyzwaniach rodzinnych.

Podczas naszych spotkań omówimy następujące zagadnienia:
- Jakie znaczenie dla funkcjonowania całej rodziny mogą mieć relacje między rodzicami?
- Jak znaleźć równowagę i zatroszczyć się o wzajemne potrzeby, kiedy jesteśmy rodzicami?
- Jak szukać pomysłu na autentyczność i współdziałanie w rodzicielstwie? Czy warto zawsze byćjednogłośnym i konsekwentnym? Czy „wspólny front rodzicielski” służy rodzinie, czy niekoniecznie?
- Czym są małżeńskie kryzysy i co możemy z nimi zrobić?
- Konflikty, kryzysy, rozstania - jak rozmawiać z dzieckiem o tym, co dzieje się między rodzicami?

Zajęcia prowadziPiotr Romanowski
Jestem psychologiem i psychoterapeutą, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego JanaPawła II. Ukończyłem również Szkołę Trenerów BAZA (kurs podstawowy uznawany przez PolskieTowarzystwo Psychologiczne w procesie certyfikacji trenerów) oraz 4-letnie Studium Terapii Rodzin wStowarzyszeniu OPTA w Warszawie.
Doświadczenie zawodowe:
Od samego początku moja aktywność zawodowa koncentrowała się wokół pracy z młodzieżą,rodzinami oraz parami. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zdobywałem m.in. wSpecjalistycznej Poradni dla Rodzin w Lublinie, Pogotowiu Opiekuńczym Nr 1 w Warszawie, CentrumMedycznym Medyk w Rzeszowie oraz Stowarzyszeniu dla Rodzin w Warszawie.
Obecnie pracuję w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu, SamodzielnymPublicznym Zespole Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Żoliborz oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym Milenium w Legionowie. Zgromadzone umiejętności i praktyka, pozwalają mi corazskuteczniej wychodzić naprzeciw potrzebom osób poszukujących wsparcia psychologicznego.
Pracuję pod superwizją certyfikowanego superwizora Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Seminarium Relacja między rodzeństwem

Jak pomagać dziecku radzić z emocjami. Od empatii do samoregulacji
Małe dzieci potrzebują wiele rodzicielskiego wsparcia, by nauczyć się radzić sobie z przeżywanymi emocjami. Podczas wykładu będziemy mówić o tym, jak skutecznie i empatycznie komunikować się z dziećmi. Pokażemy, jak nazywać emocje i uczucia - zarówno własne, jak i dziecka.
Emocje dziecka traktujemy jako nośnik jego potrzeb. Wyrażanie emocji uczy świadomego wyrażania siebie. Zależy nam by rodzice doświadczyli jak ważny jest świat wewnętrznych przeżyć dziecka, co prowadzi do lepszego zrozumienia jego zachowań. Wykład uczy empatycznego porozumienia z dzieckiem, które pomaga rozwiązywać konflikty i wspierać współdziałanie.
  • Jak zrozumieć emocje dziecka?
  • Co dziecko chce nam powiedzieć wyrażając swoje emocje?
  • Dlaczego warto pracować nad radzeniem sobie z własnymi emocjami?
  • Czy rozmawiać z dzieckiem o trudnych przeżyciach?
  • Jak wspierać dzieci w radzeniu sobie z emocjami?

Ciekawostki z różnych stron świata
"Dlaczego mówimy różnymi językami?, Gdzie żyją kangury?, Czy Eskimosi żyją w iglo?", Jak wygląda święto kwitnącej wiśni? Ciekawostki z różnych stron świata - to zajęcia, które przede wszystkim rozbudzają zainteresowania naukowe dzieci i równocześnie inspirują je do samodzielnego zdobywania wiedzy. Warsztaty stanowią połączenie wiedzy z wielu dziedzin: przyrody, sztuki, geografii, biologii, astronomii, architektury. Zajęcia rozbudzają w dzieciach ciekawość otaczającego świata przez zabawę, zagadki, eksperymenty, działania architektoniczne, plastyczne oraz przez zadawanie nietuzinkowych pytań i twórcze dyskusje. Będziemy pokazywać, że nauka jest nieodłączną częścią naszego życia i warto odkrywać świat przez zabawę. Warsztaty służą rozwijaniu zainteresowań i kompetencji dzieci. Prowadzone są w oparciu o metodologię uczenie się przez doświadczenie, dzięki czemu dzieci z radością o ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach i mają duże pokłady ciekawości do dalszego odkrywania i zdobywania wiedzy w danej dziedzinie.
Warsztaty stolarskie
Zajęcia stolarskie to fantastyczna forma zajęć dla dzieci: rozwijają małą motorykę, zmysł techniczny i kreatywność. Ponadto rodzinne zajęcia to czas budowania więzi z dziećmi i powrót do tradycji rodzinnego majsterkowania. To również dobra okazja do zapoznania się podstawowymi rodzajami drewna i prawdziwymi narzędziami stolarskimi: piłami, ściskami, młotkami czy wiertarkami. Przy wsparciu uważnych dorosłych dzieci mogą ciąć, szlifować, kleić, wiercić i wkręcać. Główną ideą warsztatów jest zainteresowanie uczestników majsterkowaniem i wspieranie ich procesu twórczego. Powstają przy tym piękne dzieła! Podczas najbliższych warsztatów wykonamy drewniany karminik dla ptaków. Zapraszamy dzieci w wieku 6- 9 lat wraz z opiekunami.
Warsztaty tworzenia książek interaktywnych
Podczas warsztatów dzieci i rodzice będą mieli okazję tworzyć swoje własne książki interaktywne. Książka interaktywna to taka, która wchodzi w kontakt z czytelnikiem: można czegoś dotknąć, coś wcisnąć, przyczepić, przekręcić, otworzyć, odgadnąć. To książka, w której dzieją się różne, ciekawe rzeczy, a osoba czytająca aktywnie odkrywa jej strony. Kto powiedział, że książki są tylko do czytania? Tworzenie ich to dopiero fascynujące zajęcie!
Forma ta daje nieograniczone możliwości kreacji, daje przestrzeń na eksperymentowanie z własnymi pomysłami, ze strukturą i materiałami. Jest atrakcyjną i uwielbianą przez dzieci formą twórczego działania, ponieważ daje nieograniczone możliwości wymyślania i wdrażania coraz to nowych koncepcji. Mamy takie doświadczenie, że po tych warsztatach wiele dzieci tworzy swoje samodzielne książki w domu i szkole. Liczymy na to, że otrzymacie dużą dawkę inspiracji, dobrych praktyk i kreatywnej zabawy.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-9 lat wraz z rodzicami/opiekunami.
Bliskość w ruchu – warsztaty tańca i ruchu
Być blisko. W bliskiej relacji z naszym dzieckiem. Blisko jego i własnych potrzeb. Nasze nowe warsztaty „Bliskość w Ruchu – warsztaty tańca i ruchu” to okazja do wyjątkowego spotkania rodzica z dzieckiem, w kontakcie jeden na jeden. To doświadczenie ruchu i bliskości w zabawie. Szalonego i czułego rodzicielstwa. Rodzice i dzieci będą mieli szansę na rozwinięcie nowej formy komunikacji i wzmocnienie tej niezwykle ważnej więzi. To nauka świadomego i autentycznego ruchu. Szaleństwo, turlanki, przytulasy, bliskość i zabawa. To wszystko potrzebne jest nie tylko dzieciom ale również nam dorosłym!

To również dobry czas na kontakt z rówieśnikami, zabawę i budowanie nowych relacji. Będziemy biegać, skakać, turlać się, oddychać, latać i upadać, śmiać się i rozwijać spontaniczność. Dorosłe obowiązki zostawimy przed drzwiami. Zapraszamy dzieci w wieku 4- 6 lat wraz z opiekunami (może to być rodzic lub opiekun z którym dziecko czuje się dobrze, 1 dziecko – 1 opiekun).
Poznajemy świat metodą Montessori
Nasze warsztaty Montessori od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem rodziców i dzieci. Odbywają się w specjalnie przygotowanej, inspirującej przestrzeni, która jednocześnie wycisza i zachęca do aktywnych działań. Spotkania bazują na naturalnej ciekawości dzieci i ich chęci do poznawania świata wszystkimi zmysłami – na warsztatach dotykamy, wąchamy, mieszamy przelewamy, malujemy i liczymy. Podczas rozpoczynającej każde spotkanie montessoriańskiej „lekcji ciszy” ćwiczymy uważność i próbujemy zatrzymać się w biegu codziennych wydarzeń. Warsztaty są także wyjątkowym źródłem pomysłów dla rodziców na to jak w prosty i niedrogi sposób wspierać rozwój dzieci i kreatywnie spędzać z nimi czas.
Warsztat sensoryczno-plastyczny
Podczas warsztatów zaprosimy Was do twórczej zabawy z wykorzystaniem wielu zmysłów, dzięki którym świat jest szalenie ciekawy. Będziemy przesypywać, mieszać, lepić, ugniatać i konstruować. W nowy, zaskakujący sposób wykorzystamy naturalne materiały, które na co dzień można znaleźć w każdym domu. Dzieci będą miały okazję bawić się wykonanymi przez siebie masami, będą mieszać kolory i mikstury, sprawdzać faktury i poznawać kształty.
Ciekawe motywy związane z przyrodą, kosmosem i podróżami stanowić będą zaproszenie do twórczych działań sensorycznych angażujących zmysł wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu i równowagi. Pamiętajcie aby dostosować swój strój do aktywności podczas których można się porządnie pobrudzić :)
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-5 lat wraz z rodzicami/opiekunami.
Warsztaty bębniarskie

Spacery małych odkrywców - Zielarskie poszukiwanie skarbów

Spacery małych odkrywców - Tropiciele pogody

Jesienne wzmocnienie - Olejkowa moc natury

Jak sobie radzić ze złymi wiadomościami

Bajka o zwierzętach z różnych stron świata z muzyką na żywo