Wysoko wrażliwe dziecko - warsztat
Wysoko wrażliwe dziecko - warsztat

Zapraszamy rodziców na warsztat dotyczący wysokiej wrażliwości dzieci. Od piętnastu do dwudziestu procent dzieci, to dzieci obdarzone wysoką wrażliwością, dzieci które dostrzegają, przetwarzają i czują więcej niż inne, co często jest dla nich przyczyną silnego dyskomfortu.

Wysoko wrażliwe dzieci, by dobrze funkcjonować potrzebują wsparcia, uważnego towarzyszenia, stwarzania im optymalnych warunków, akceptacji ich wolniejszego tempa adaptowania się do nowych sytuacji, wsparcia w radzeniu sobie z emocjami, które w ich przypadku nabierają bardzo silnego natężenia.

Gdy stworzymy im te warunki, funkcjonują bardzo dobrze, nawet lepiej niż osoby mniej wrażliwe, bo mogą dodatkowo wykorzystać potencjał, związany z ich wrażliwością.
Wysoko wrażliwe dzieci stawiają przed rodzicami szczególne wyzwania. Często mówi się o nich, jako o przewrażliwionych, kapryśnych albo wstydliwych czy nieśmiałych. Żadne z tych określeń nie dotyka istoty i żadne z nich nie pomaga zrozumieć perspektywy wrażliwych dzieci. Rodzice mierzą się z niezrozumieniem otoczenia, często czują się oceniani i obwiniani, gdy ich rzekomej nadopiekuńczości upatruje się przyczyn trudności dziecka. Wielu z nas mierzy się także z własną wrażliwością, która nie zawsze była zaopiekowana. Kontakt z wrażliwym dzieckiem te wrażliwe struny i doświadczenia z dzieciństwa porusza.

Podczas warsztatów, spotkań poświęconych wysokiej wrażliwości rodzice mówią o uldze, jaką niesie zrozumienie wrażliwości i poczucie wspólnoty z innymi rodzicami wrażliwców. Zapraszam Was do doświadczenia tej wspólnoty, wymiany doświadczeń i rozwoju.

Omawiane na warsztacie zagadnienia:
- Czym jest i czym nie jest wysoka wrażliwość? Aspekty, przyczyny i natura wysokiej wrażliwości.
- Oblicza wysokiej wrażliwości
- Jakiego wsparcia potrzebują wysoko wrażliwe dzieci?
- Wysoko wrażliwi i mniej wrażliwi rodzice – jak postrzegają wrażliwość dziecka i w jaki sposób mogą zadbać o siebie?
- Wysoka wrażliwość w przedszkolu i szkole
- Wysoka wrażliwość jako zasób – co daje dziecku wysoka wrażliwość i co wysoko wrażliwe dzieci dają światu?

Informacje dodatkowe:
Termin: 5.12.2019
Czas trwania warsztatu: 4 godziny (16.00-20.00)
Miejsce: Biblioteka Publiczna Dzielnicy Bielany, Duracza 19

Prowadzenie:
Małgorzata Stańczyk – psycholog, mama trojga dzieci. Wspiera rodziców i nauczycieli w poszukiwaniu wiedzy, narzędzi i sposobów na satysfakcjonujący, oparty na szacunku kontakt z dziećmi. Udziela konsultacji psychologicznych, prowadzi warsztaty dla rodziców, webinaria i superwizyjne spotkania dla nauczycieli.

Zapisy od 27 listopada /środa/ godz. 20.00
Zapisy

Warsztat realizowany w ramach projektu PRACOWNIA RODZINY.
Realizacja: Fundacja Przystanek Twórczość
Partner: Biblioteka Publiczna Dzielnicy Bielany.
Projekt finansowany przez Dzielnicę Bielany m.st. Warszawa.

Serdecznie zachęcamy do wsparcia remontu naszej nowej siedziby poprzez przekazanie dowolnej darowizny na ten cel. Zobacz naszą akcję na pomagam.pl