Warsztat Jak opowiadać baśnie i bajki dzieciom?
Warsztat Jak opowiadać baśnie i bajki dzieciom?

Zapraszamy na warsztaty sztuki opowiadania, czułej formy przybliżania dzieciom i dorosłym świata poprzez mity, legendy, bajki i baśnie. Zajęcia prowadzone są aktywnie, poprzez burzę mózgów i ćwiczenia twórcze. Wszystko to pomoże nam doświadczyć czym w istocie jest sztuka opowiadania. Po warsztatach będziecie wiedzieli, co chcielibyście opowiadać i jak to robić.

Celem zajęć jest rozwój umiejętności tworzenia zajmujących historii. Zajęcia nadają się dla osób, które chciałyby poznać sztukę opowiadania, potrzebują stymulacji kreatywności, wsparcia we współdziałaniu i ekspresji.
Wspólnie będziemy szukać inspiracji do tworzenia opowieści. Dowiemy się, jak komponować historię czy pisać scenariusz? A może lepiej narysować? Przekonamy się, że przy dobrze obmyślonej strukturze, improwizacja jest możliwa i przynosi wiele radości. Poszukamy sposobu na bliski kontakt ze słuchaczami. Zadbamy też o „oprzyrządowanie” opowiadacza: oddech, ekspresję ciała, głos.

Kiedy?
04.02.2023 (sobota) godz. 9.00 - 13.00

Zapisy przez stronę:
Zapisy

Warsztaty są nieodpłatne! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Prowadzenie:
Ania Woźniak – opowiadaczka, badaczka, animatorka kultury. Od 2015 r. współtworzy Opowieści z Walizki – kolektyw artystyczny tworzący spektakle narracyjne oraz projekty interdyscyplinarne wokół sztuki opowiadania. Występowała m.in. na Jarmarku Jagiellońskim (Lublin; 2017,2021), Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania (Warszawa; 2015,2016,2021), Festiwalu Literacki Sopot (Sopot; 2016), Spotkaniach Teatralnych InNowica (Nowica 2015,2016), Festiwalu Góry Literatury (2022), Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży TROPY (2022). Wspólnie z Joanną Sarnecką wyreżyserowała spektakl narracyjny Niewidzialne Miasta 2.0, w której do współtworzenia opowieści została wykorzystana technologia AI. Swoją działalność artystyczną realizuje w niewielkich miejscowościach wiejskich i wiejsko-miejskich. Pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury, gdzie prowadzi badania w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury oraz koordynuje projekty edukacyjne i artystyczne m.in. Mazowiecką Szkołę Opowiadaczy oraz (we współpracy z Stowarzyszeniem Grupa Studnia O.) Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania. W 2020 r. nagrała z przyjaciółmi płytę „Wyliczanki Wydzieranki” z tradycyjnymi wyliczankami dziecięcymi we współczesnych alternatywnych aranżacjach. Od 2014 r. prowadzi warsztaty Przez dziurkę od klucza, podczas których zanurza się w opowieści etnograficzne i historyczne.

Warsztat realizowany w ramach projektu "BAJKODZIEŁO - twórcze podróże z baśniami i bajkami".
Projekt finansowany przez Biuro Edukacji m.st. Warszawa